OTOMASYON PROJELERİ

ENJEKSIYON ÜRETİM İZLENEBİLİRLİK

image

Üretim yapan işletmelerde ürünlerin ortaya çıkmasında makinelerin performansı büyük ölçüde makinelere bağlı olduğundan bu makine sisteminin bir bilgi sistemi kapsamında izlenilmesi ve ölçülmesi, makinelerde yaşanan üretim kayıplarının ortadan kaldırılması aşamasında büyük önem taşımaktadır. Çalışmada üretim hatlarındaki makinelerin performansını arttırma, hammaddeden son ürün evresine kadarki izlenebilirliği ve bu sayede üretim kayıplarını, yanlış ürün oluşumları ve daha kaliteli ürün oluşturma işlemlerine fayda sağlar.

Enjeksiyon makinelerinin çalışma durumunu anlık olarak gösterilir. Ekranda üst kısımlarda bulunan tarih ve saat kısmında otomatik vardiya gösterimi ,mesaj kısmında hattın üretim, çay ve yemek saatleri hakkında görsel bilgilendirme, genel verimlilik yüzdesini (OEE) ve OEE yüzdesine denk gelen emoji gösterilir.

Sistemde genel üretime ek olarak her bir enjeksiyon makinesinin üretim durumu ve verimliliği hesaplanır. Parça bazında ne kadar sürede ne kadar ıskarta ile çalışan performansı ve makine performansı hesaplanır. Burada da enjeksiyon makine kapanması veya duruş nedeni girilerek duruş yapılması durumunda otomatik sisteme kayıt edilir. Raporlamada hangi makinede hangi sebeplerle duruşlar yapılıp çalışmadığı ve bunun kullanıcı kaynaklı ve makine kaynaklı olmasına ilişkin veri analizi sağlar.

Tüm bu süreçlerde üretim akışlarından ürünlerin kalite değerleri, hatalı ürün sayıları, makinelerin verimliliklerinin durumlarının raporlanması gerekiyor. Bu raporlar sonucunda da ürünlerin kalite parametrelerinde değişiklikler, makinelerin bakımları ya da makinelere tanımlanan yapay zekâ iş algoritmalarında değişiklikler gösterebilir. Bunların doğrultusunda hatların durmasını ve üretim aksamaması sağlanmaktadır.


  • Verimliliği hesaplamak ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmak için makine ve çalışan performansını doğru ve hızlı bir şekilde izlemek
  • Planlanan veya bütçelenen maliyetlere karşı performansı daha iyi anlamak için geliştirilmiş analitik yetenekleri için belirli iş gücü faaliyetlerini üretim ölçütlerine baglama (Çalışanların çalıştığı makine veya ürüne göre deneyimlerine göre yetkilendirme )
  • Günlük üretim ve hizmet ihtiyaçlarına daha iyi yanıt verebilmek için çalışanların katılımının ve anlık durumlarının gerçek zamanlı görünürlüğünü sağlamak.
  • Çalışan bilgisinin izlenebilirliği, ürün ağacı, üretim ve hizmet ile ilişkilendirme.