OTOMASYON PROJELERİ

KALIP TAKİP SİSTEMİ

image

Atölyeden istenilen kalıbı Kalıphaneye dogru kalip olduğu teyit edilerek gönderilirken uygulanan işlemler esnasında Kalıphaneye hatali kalıp veya makinaya hatalı kalıp karışmalarının önüne geçerek bilgisayar yönetimiyle izlenebilirlik, blokaj ve geriye takip verilerinin ulasilabilmesin saglamaktir.

KALIPHANE depo hattında bulunan kalıpların atölyede kullanımı sırasında kullanılan Kalıp yönetim ekranı yukarıda gösterilmiştir. Burada Atölyeden gelen kalıp isteği programda ekranda belirtilir.

Hızlı ve uygun maliyetli birimler arası kalıp çağırma süreçleri sağlamak için parçaların kaynağını ve geçmişini izlemek ve uygunluğunu hemen onaylamak çok önemlidir. Bir parçanın uygunluğu ve kullanılabilirliği tam olarak bilinmezse gerekenden çok daha fazla efor ve zaman kaybına neden olur, bu da maliyetleri önemli ölçüde artırır. Diğer önemli avantajlar şunları içerir.

İstenilen istasyona istenilen tipteki kalıbın uygunluk durumuna göre kalıp isteğine anında system tarfından yanıt verilir ve kalıp reserve edilir veya opsiyon olarak belirtilen kalıp da reserve edilebilir. Kalıplarda önceden belirtilen not ve anlık olarak girilecek not kalıp ile ilgili bilgilendirme olarak kayıt altına alınır. Bu şekilde istenilen kalıpta dikkat edilmesi gerekli noktalardan haberdar edilir. Istenilen tipe ait kalıplarin durum bilgisini verir. Kullanılacak durumdaki kalıplar ve kullanılmayacak kalıplar ve nedeni belirtilir.

Kalıp isteğinde ne zaman yapıldığı ve bu sürenin randevu edilme tarihini geçmesi durumunda hat renklendirme ve yanıp sönme ile ekranda uyarı verir.

Kalıp tip Dönme ve Kalıp Takip Sistemi üzerinde kalıp durumları anlık kontrol altına alınıp incelenir.

Sistem iki farklı hat arasında mesajlaşma imkanı sağlayarak anlık haberleşme olanağı sunar.

Barkodlar, her parçanın gittiği her yerde benzersiz bir tanımlayıcı taşımasını garanti eder. Kalıpların her bir birine metal plaka etiketler sabitlenir. Otomotiv sektöründe izlenebilirlik amacıyla kodlanmış önemli veri parçaları arasında parça, seri, lot veya model numarası gibi bilgiler yer alır. Kalıbın üzerine 3 etiket sağ, sol ve yan tarafa eklenen etiket onay sürecinde karmaşıklığı engeller.


  • Yönlendirilmiş üretim ve hizmetin, elektronik çalışma talimatları ve hat içi kalıpların anlık izlemesi
  • İnsanların, süreçlerin, ekipmanların, aletlerin ve malzemelerin koordinasyonu ve senkronizasyonu
  • WIP izleme, ayrıntılı ürün ağacı, birbirine bağlı izlenebilirlik ve performans raporlama
  • Üretim, servis, depo ve tedarikçiler arasında malzeme senkronizasyonu.
  • Metal barkodlama ile daha yüksek kalite, en iyi uygulamaları ve uygunsuzluk izlemeyi paylaşma.
  • Değişen müşteri talebine ve atölye etkinliklerine karşı artan duyarlılık sağlar.